Babí léto za námi…..
Tak už i to babí léto je definitivně za námi. Pokud jste ještě nestihli připravit své záhony a zahrady na zimu, zbývá vám už jen pár posledních dní to napravit. My jsme se letos na zahradu dostali trochu později, a i tak jsme měli štěstí, protože mnozí zde ve Slezsku řeší zcela nestandardní situaci v podobě zaplavené zahrady. O tom ale napíšeme příště, protože toto téma si zaslouží samostatnou pozornost.
Pokud se vám nechce v tuto chvíli číst, tak se podívejte:
Olla parťačkou
Pokud se pro vás naše hliněná nádoba olla přes léto stala nepostradatelnou parťačkou, určitě oceníte pár tipů, jak se o ni na podzim postarat, aby byla připravena na další sezonu. Podíváme se proto na tři různé situace, ve kterých se vy a vaše olla můžete na podzim ocitnout.
Olla na zeleninových záhonech
Podzimní úklid, kdy odstraňujete přerostlé nebo odumírající rostliny, je ideální chvílí na vytažení zavlažovací nádoby olla ze zeminy záhonu. Ať už patříte mezi tradiční zahradníky, kteří vyznávají podzimní rytí jako nezbytnou činnost zaručující příští rok bohatou úrodu, nebo naopak preferujete nezasahování a nenarušování života v půdě, v obou dvou případech vám doporučujeme ollu vytáhnout z půdy ven.
A jak na to?
Opatrně narušte zeminu kolem nádoby lopatkou, ideálně plastovou nebo s tupější špičkou, abyste se vyhnuli poškození nádoby. Když půdu uvolníte a částečně odkryjete aspoň třetinu nádoby, zkuste ji uchopit za hrdlo a jemně kývat ze strany na stranu. Pokud nejde snadno vytáhnout, netahejte silou a raději si dál pomozte lopatkou.
Až bude olla venku, prozkoumejte jednak ji, ale také jamku, která po ní zůstala. Pravděpodobně uvidíte koberečky jemných vlásečnicových kořínků rostlin, které byly vysazené kolem nádoby, které z ní během léta čerpaly vodu.
Olla mezi trvalkami či u stromků
Pokud jste ollu použili k zavlažování trvalek, keřů či mladých stromků, ze země ji vytahovat nemusíte, aleje potřeba ji na zimu připravit. Dodržujte následující kroky:
- před příchodem prvních mrazů je potřeba mít nádoby prázdné a vodu do nich nedolévat. Pokud v nádobě voda zůstane a zamrzne, hrozí prasknutí nádoby.
- Doporučujeme mít nádobu zajištěnou před drobnými živočichy jako je žába či myš. Ti by se totiž mohli chtít do olly nastěhovat a přežít v ní zimu. Ven se z ní ale už nedostanou a uhynou v ní. Nejlépe je hrdlo překrýt plastovým květináčem a zatížit kamenem.
- A nakonec je vhodné záhon, v němž nádoba zůstává, zamulčovat vrstvou suchého listí, suchou trávou, slámou, ovčí vlnou či jiným materiálem, který ji ochrání před mrazem.
Obrázek: zaostřeno na růži, ale pod ní můžete uvidět ollu, přibližně na osmé hodině 🙂
Olla ve skleníku
Taky se může stát, že ollu chcete přes zimu ponechat u rostlin, které přezimují ve skleníku. Například jako kadeřávek nebo jiné druhy listové zeleniny, které přežijí nízké zimní teploty. Přezimování rostlin ve skleníku má jednu svízel. Tušíte jakou? Tak jak jsou rostliny během léta bez dešťových srážek, tak přes zimu nemají přirozenou sněhovou přikrývku, která by je chránila před mrazy a zároveň doplňovala vláhu. Skleník přes zimu vysychá.
Jak tedy postupovat? Jestliže skleník není vytápěný, pečujte o ollu stejně jako na venkovním záhoně. Ponechte ji prázdnou při hrozících mrazech a zajistěte proti živočichům. Pokud je skleník vytápěný či temperovaný a teplota neklesá pod bod mrazu, můžete ollu používat celoročně.
Obrázek: Fíkovník smokvoň u nás ve Slezsku v nadmořské výšce 400 m n.m. žije celoročně ve skleníku.
Co dělat, když ollu vytáhnete ze země
Po vytažení ollu mechanicky očistěte kartáčem od zbytků zeminy a kořínků. Poté ji opláchněte čistou vodou zvenku i zevnitř, nechte dobře vyschnout a uložte na bezpečné, suché místo.
Pokud chcete nádoby a jejich póry důkladněji vyčistit, můžete ollu na den nebo dva ponořit do kbelíku s octovou vodou, což pomůže odstranit případné minerální usazeniny a nečistoty. Po odmočení opět propláchněte čistou vodou, nechte uschnout a následně ji uložte.
Zima před námi
Máme hotovo! Olly jsou připravené na zimu a pokud už máme za sebou i další nezbytné zahradnické práce, můžeme se těšit na první sněhovou nadílku. A jestli jsme snad něco nestihli, bílá peřina to milosrdně zakryje a všechno je, jak má být. Každý udělá jen to, co zvládne, a tak je to v pořádku.
Přeji vám krásný, klidný čas pozdního podzimu.
Šárka