Hnojení a zavlažování
Jedno z mých prvních větších zahradnických prozření bylo, když jsem pochopila, že nepěstuji ani zeleninu a ani okrasné květiny a byliny, ale že to, co pěstuji, je půda. Ano, půda jako ta hlína. A asi vám to už dochází. Pokud máme kvalitní půdu, která je schopna zadržet nejen vodu, ale také živiny a vytvořit přívětivé prostředí pro život půdních mikroorganismů, tak máme vyhráno. Na takto “vypěstované” půdě potom už vypěstujeme cokoli.
Pokud jsme ale na začátku toho dlouhého procesu “pěstování” půdy a musíme či chceme si pomoci dodatečným hnojením rostlin, je dobré mít na paměti pár skutečností.
Průmyslová hnojiva: Dusík, Fosfor a Draslík (NPK)
Používání průmyslových (chemických) hnojiv na bázi dusík – fosfor – draslík neboli NPK se nám jeví jako dobře zavedená a osvědčená praxe a málokdo z nás vnímá širší souvislosti existence tohoto druhu hnojiva. Používání fosforu k podpoře růstu pěstovaných rostlin je záležitost stará téměř už 200 let a k velkému boomu došlo po 1. světové válce. Tehdy chemický průmysl vyrábějící chemické zbraně hledal nový trh pro období míru a začal ze stejných chemických látek, z jakých vyráběl zbraně, vyrábět hnojiva a ty my známe pod označením NPK. Nebudeme teď věnovat pozornost tomu, jaký dopad mělo masivní a velkoplošné používaní NPK na stav našeho prostředí, ale pojďme si pouze pojmenovat problémy, které nás v blízké budoucnosti čekají. Tím prvním je absolutní závislost veškeré velkoprodukce pěstovaných plodin (tedy jídla) na NPK. A tím druhým jsou docházející zdroje fosforu, z kterých lze jednoduše tento prvek získávat. Takže jako populace čelíme velké výzvě, jak vypěstovat jídlo v dostatečném množství a kvalitě a nebýt závislí na prvku, jehož získávání bude stále těžší, komplikovanější a dražší. Takže na to myslete, když se budete rozhodovat, čím chcete hnojit.
Jak spolu souvisí hnojení a zavlažování?
Velmi často je právě voda tím médiem, skrze které podáváme hnojivo, ať už to chemické či přírodní. A právě proto si mnoho lidí stále myslí, že hnojení a zavlažování je totéž, protože obojí zahrnuje dodávání něčeho do půdy. Ve skutečnosti jsou to však dva různé procesy:
- Zavlažování je proces, při kterém je pěstovaným rostlinám různými umělými způsoby dodávána voda. Voda slouží i v tomto případě jako nosič, neboť pomocí ní dochází k transportu živin z půdy do rostlinných buněk a k udržování hydratace rostlin.
- Hnojení je umělý proces dodávání živin do půdy, na níž rostliny pěstujeme. Jedná se nejen o chemické prvky jako jsou výše zmíněné dusík, fosfor a draslík, ale také například vápník či živé mikroorganismy a enzymy.
Zleva: rostliny vhodné na rostlinné jích – kopřiva dvoudomá a kostival lékařský. Na posledním obrázku vidíte organické hnojivo Hnojík.
Olla má ráda čistou vodu
Naše hliněná zavlažovací nádoba olla je navržena tak, aby pomáhala šetřit vodu a čas při pěstování rostlin. Olla pracuje na principu kapilárního vzlínání, tedy proudění vody jemnými kapilárami ve stěně nádoby do okolní zeminy a ke kořenům rostlin. Tento způsob zavlažování je velmi efektivní, protože minimalizuje ztráty vody odpařováním a zajišťuje, že rostliny mají stále přístup k vodě.
I když se zdá být logické a velmi lákavé použít ollu i pro podání hnojiva rozpuštěného ve vodě či rostlinnou jíchu, nedoporučujeme to. A důvody jsou následující:
- Minerální hnojiva: Ve vodě rozpuštěné minerály mohou ucpat kapiláry v hliněné stěně nádoby. Tyto minerály vytvoří krystaly, které se začnou usazovat v jemných kapilárách ve stěně nádoba a budou bránit správnému průtoku vody kapilárami.
- Rostlinné jíchy: Ve správně zralé rostlinné jíše neboli výluhu se vytvoří šlem. Tato slizovitá složka může zalepit a ucpat kapiláry nádoby olla a tím může dojít k výraznému snížení funkčnosti nádoby.
- Alternativní hnojiva: Stejný přístup zvolíme i v případě používání organických hnojiv jako je například žížalí čaj, bokashi výluh či hnojiva na bázi hmyzího trusu. I tyto přípravky by měly být aplikovány přímo ke kořenům rostlin a nikoli skrze ollu.
Doporučení pro správné hnojení a zavlažování
Aby pěstované rostliny prospívaly a přinesly vám hojnost, ať už v podobě kvalitních plodů či krásy, je dobré dodržovat následující doporučení:
- Zavlažování: Do nádoby olla doplňujte vždy pouze čistou vodu. Docílíte tím nejen vyvážené zálivky, ale nádobě olla tak zajistíte dlouhou životnost.
- Hnojení: Aplikujte hnojiva připravená dle návodu výrobce přímo do půdy ke kořenům rostlin a nepodávejte je prostřednictvím olla nádoby. Tento postup platí jak pro průmyslová hnojiva na bázi NPK, tak pro hnojiva organická, jako jsou žížalí čaj, výluhy z bokashi nebo hnojiva na bázi hmyzího trusu.
Správný přístup k hnojení a zavlažování je klíčový pro zdraví vašich rostlin a tedy i pro zdraví vaše. Kombinace zavlažování s naší hliněnou nádobou olla a správné použití hnojiv ke kořenům zajistí, že vaše rostliny budou mít vše, co potřebují ke svému růstu do krásy a tedy i k vaší bohaté úrodě.
Doufáme, že vám tento článek pomohl objasnit rozdíl mezi hnojením a zavlažováním a proč je důležité je správně provádět. Přejeme vám hodně úspěchů v péči o vaše rostliny! A o tom, jak lehce dostávat fosfor do vlastního kompostu, si povíme příště.
Krásné léto vám přeje
Šárka