Jak potešit rostliny (a sebe) uprostřed léta?
Léto je v plném proudu a my věříme, že vaše zahrady a terasy a balkónky kvetou do krásy a zrají do hojnosti. Za tou vší krásou se skrývá spousta práce a času, který jsme všichni zahradníci našim zahradám věnovali. Jistě víte, že některé každodenní činnosti vyžadují velkou disciplínu a odhodlání býti zahradníkem. A tak, jak už je v lidské přirozenosti, přemýšlíme, jak si práci na té naší “zelené jednotce” (což může být zahrada, terasa, balkon či jen jeden záhonek ve vnitrobloku) ulehčit. A my vám můžeme pomoci i teď uprostřed léta s jednou časově velmi náročnou a rutinní záležitostí každého zahradníka a to je zavlažování.
Objevte výhody zavlažování s ollou
Zavlažování je jedna z časově nejnáročnějších činností při pěstování rostlin. A když jsme konfrontováni s neúprosnou potřebou našich rostlin mít vodu ve správnou chvíli, ve správném množství a ve správné teplotě, začnou mnozí z nás hledat způsob, jak tuto potřebu rostlin uspokojit jednoduše a efektivně. V tu chvíli mnoho z vás objeví metodu zavlažování hliněnou nádobou olla a vaše zahradnické srdce poskočí radostí a potom trochu rezignovaně povzdechne: “Tak to jsem mělo vědět dříve, ale příští rok na jaře ollu určitě vyzkouším.”
Nemusíte čekat na příští jaro
Je to tak. Pokud objevíte novou odrůdu oblíbené zeleniny, tak tu skutečně vysadíte až příští jaro, ale na některé změny tak dlouho čekat nemusíte! My jsme se letos rozhodli vyzkoušet a ukázat vám, že hliněné olla nádoby je možné zabudovat mezi pěstované rostliny i v létě uprostřed pěstební sezóny.
Doplníme olla nádobu mezi zakořeněné rostliny
V našem skleníku jsme záměrně ponechali kousek záhonu bez použití olla nádoby, abychom vám ukázali, že je možné nádob olla mezi rostliny zabudovat i dodatečně, nejen při samotné výsadbě rostlin. Není třeba se obávat, že by zásah do kořenového systému rostliny významně poškodil, ba naopak. Lehký stres vyvolaný tímto zásahem a následné hýčkání v podobě nepřetržitého přísunu vláhy z nádoby olla rostliny ještě více podnítí k růstu a tvorbě plodů. A méně stresu budete prožívat od té chvíle také vy!
Zleva: Na místě, na které ukazuji, tak tam vyhloubím mezi rostlinami jamku přiměřené velikosti
Jednoduchá a rychlá instalace olla nádoby
Instalace nádoby olla i mezi již zakořeněné rostliny rajčat (a v našem případě i salátů a aksamitníků) je jednoduchá a rychlá. Vyhloubit jamku, dosadit do ní nádobu olla bylo otázkou 15 minut! Při osazování nádoby je potřeba zeminu kolem ní opět patřičně utužit tak, aby se vytvořily co nejtenčí kapiláry, kterými bude voda proudit ze stěn nádoby ke kořenům rostlin. Ale umačkáváme přiměřeně a spíše v okolí nádoby olla než u samotných rostlin. Nádobu olla naplníme vodou a vodou prolijeme také zeminu kolem ní, ale opět s mírou ať zeminu nevyplavujeme pryč. A je to hotovo! Vy teď můžete s úžasem pozorovat, jak to báječně funguje a vaše rostliny s vděčností porostou do krásy.
Zleva: Do jamky položíme nádobu olla a přihrneme ji zeminou. Poté nádobu naplníme vodou a také okolní zeminu zalejeme.
Proč tedy použít zavlažovací nádobu olla i uprostřed léta?
Olla nádoby šetří nejen vodu potřebnou k zavlažování, ale šetří především náš čas. Představte si, že není potřeba rostliny chodit zalévat denně, což je v horkých letních dnech velké úleva. A přesto nemusíme mít jako zahradníci žádné výčitky, protože rostliny budou mít i v den, kdy doplnění vody do nádoby olla vynecháte, stále kořeny v zemině plné životodárné vlhkosti.
Kořeny ve vlhké půdě, ale na záhoně sucho a plísně nemají šanci!
Použití olla nádob také snižuje vzdušnou vlhkost, což oceníme hlavně ve skleníku, kde nebývá ideální proudění vzduchu a skleník je potom tak trochu “Petriho miska” vhodný pro růst mikroorganismů, které nejsou námi zahradníky úplně vítány. Plevel je oproti nim kamarád! Ano, řeč je o plísních. Zavlažování olla nádobami pomáhá předcházet vzniku plísňových onemocnění, a to se rozhodně počítá!
Nečekejte na příští jaro, začněte zavlažovat své rostliny jednoduše a účinně už dnes. Svým rostlinám dopřejte tu nejlepší péči a sobě darujte čas.
S pozdravem a přáním krásného zahradničení,
Tuselie