Prší, prší, ale sucho stále je. Co je tedy jinak?
Věděli jste, že existuje sucho meteorologické, sucho zemědělské, sucho hydrologické a sucho socioekonomické? A jak tato sucha spolu souvisí? Irena Buřívalová z Ekonews.cz nám přinesla zamyšlení nad stavem vody v našich končinách a tak ho s vámi dál sdílíme.
Irena si klade otázku, jak je možné, když je úhrn dešťových srážek celoročně stále stejný (+-), že jsme poznamenáni suchem? Tušíte, čím to je?
Podle odborníků se Česko otepluje 2x rychleji než je světový průměr (!) a prší stejně. Jenže rostliny se potřebují ochlazovat a tak dešťovou vodu jako první spotřebují pro sebe a své ochlazování se.
Jedná se o tak zvaný proces transpirace, který se odehrává prostřednictvím listů, kde se otevírají průduchy a umožňují vodní páře z listů unikat do okolního prostředí. Proces transpirace slouží k ochlazování rostlin tím, že odvádí teplo z povrchu listů. Když se na listech akumuluje teplo od slunečního záření, voda uvnitř listů se mění na vodní páru a odchází prostřednictvím průduchů ven z rostliny. Při tomto procesu se spotřebovává tepelná energie, což způsobuje ochlazování okolních buněk a tím celé rostliny.
Takže rostliny si vodu spotřebují nejdříve samy pro sebe a zbytek se vypaří z povrchu půdy a výsledkem je sucho. To je už sucho zemědělské. Potom následuje to hydrologické a socioekonomické.
A kde je řešení? Tak o tom Irena taky píše v tomto článku.
Ilustrativní foto jsem si vypůjčila od kamaráda Petra Baxanta. Je to jeho noha na půdě jeho zahrady v Brně ze srpna roku 2023. Jak Petr píše: “Zahrada na troud suchá, praskliny v zemi pomalu tak veliké, že tam zapadne noha. Dešťovka dochází, na podzemní vodu mi svědomí nedovolí sáhnout, aby končila na zaléváni. Zaléváme už i šedou vodou.”
Mějte se krásně a myslete na vodu.
Šárka Boček