Malá jednozubá motyčka – unikátní varianta klasické motyčky.

Pollux spojuje výhody kypřícího háku Corvus a klasické motyčky. Plocha motyčky zdůrazňuje svým šípovitým tvarem schopnost snadno pronikat do půdy. Vykované ostří je třeba brát vážně – může ohrozit i vlastní prsty. V prvé řadě je však ostří určeno kořenům plevele. K dosažení maximální účinnosti je třeba vést motyčku při práci spíše tangenciálně (souběžně) s povrchem půdy, jen několik centimetrů pod jejím povrchem.Vzhledem k ostří i překvapivé lehkosti motyčky je vhodné osvojit si jiný způsob práce, než jaký je běžný při použití obvykle tupého a relativně těžkého nářadí.

S bronzovou motyčkou se nekope tolik směrem do půdy, ale spíše se s ní podřezává její svrchní vrstva. V dobře propracovaných půdách se motyčka jen půdou protahuje. Protilehlý trn proniká snadno do hloubky a usnadňuje práci ve ztvrdlé nebo dokonce i kamenité půdě. Snadná ovladatelnost umožňuje pozornou a šetrnou práci v blízkosti kořenového balu bez nebezpečí jeho poranění.

Tato jednozubá kombinace je v porovnání s dvouzubou motyčkou výhodnější pro hustěji zapojené porosty, neboť jeden trn lze snadněji uhlídat než dva. Vzhledem k ostří nástrojů může dojít při nepozornosti k poranění listů volným koncem nástroje.

Rukojeť z bukového dřeva.

K zachování ostří čepele a trnů je vhodné čas od času okraje vyklepat (viz. Corvus nebo všeobecné pokyny). Vyklepáním dochází rovněž ke zhutnění bronzu a tím i ke zvýšení jeho odolnosti a pevnosti. Vyklepávání je tedy způsob, jak svůj nástroj stále zkvalitňovat.

Hmotnost 0,21 kg