Zavlažovací nádoba olla záhonová se u nás vyrábí v těchto dvou velikostech:

Velikost Výška Průměr přes bříško Objem Plocha pro 1 nádobu olla
M 23 cm 17 cm 3 l 0,80 – 1,00 m²
L 30 cm 20 cm 5 l 1,00 – 1,50 m²

Kolik nádob olla potřebuji na záhon?

Zde je příklad záhonu o délce 4,50 až 6 metrů a šířce 1,00 – 1,20 metru. Na záhon této velikosti je ideální počet 4 kusy zavlažovací nádoby olla o objemu 5 litrů, tedy velikosti L.

K čemu je zavlažovací nádoba olla dobrá?

Keramická nádoba olla je určená k zavlažování rostlin pěstovaných na záhonech, sklenících či ve vyvýšených záhonech. Přestože je metoda zavlažování hliněnými nádobami olla tisíce let stará technologie, nenajdeme jednodušší, účinnější a úspornější způsob zavlažování rostlin.

Jak tento typ zavlažování funguje?

Neglazovaná hliněná nádoba se zabuduje do zeminy záhonu až po své hrdlo a naplní se vodou. Rostlinám, které jsou vysázené v její blízkosti, nádoba poskytuje vodu za pomoci kapilárního vzlínání. Nejenže okolní zemina tak „nasává“ vláhu přímo ze stěn nádoby, ale především rostliny cítí tento zdroj vody a vyvinou svůj kořenový systém směrem k nádobě. Rostliny potom svými vlásečnicovými kořínky nádobu obrostou a odebírají vodu přímo z vlhké stěny nádoby. Tento způsob zavlažování poskytuje rostlině nejen pravidelný přísun vody v množství, v jakém ji rostlina zrovna v danou chvíli potřebuje, ale také velmi zásadně snižuje množství vody potřebné k zavlažování. Spotřeba vody tak klesá až o 70 – 90% oproti klasické zálivce, při níž se velká část vody ztrácí povrchovým odparem.

Jaké jsou tedy hlavní přínosy této metody zavlažování?

Největším přínosem je snížení množství vody potřebné k zavlažování rostlin a také času, který je nutno zavlažování věnovat. Například díky nádobám olla není během léta potřeba rostliny zalévat denně, jak jsme zvyklí při klasické povrchové zálivce. Dalšími benefity je mnohem větší výnos pěstované plodiny a omezení výskytu plevelných rostlin na záhonech, plísňových onemocnění a také škůdců jako je například plzák španělský.

Kde všude je možné nádobu olla použít?

Nádoby olla používáme k zavlažování rostlin kdekoli na zahradě. Tedy na venkovních záhonech, vyvýšených záhonech, ve sklenících a ve velkých kontejnerových nádobách či květináčích na terasách a balkónech. Nádobu můžeme použít také k zavlažování pokojových rostlin, ale k tomu je určena nádoba ručně vytáčená nebo-li olla květináčová, kterou vyrábíme v pěti velikostech.

Jak podávat hnojiva ve vodě rozpustná či jak používat rostlinné jíchy?

Je dobré si uvědomit, že hnojení není zavlažování. A tak ať používáme hnojiva syntetická či přírodní preparáty, které se nachází v tekuté formě, vždy je rostlinám podáváme přímo do zeminy a nikdy je nelijeme do zavlažovací nádoby olla. V rámci zachování co nejdelší životnosti zavlažovacích nádob používáme k zavlažování pouze čistou vodu, v ideálním případě vodu dešťovou zbavenou nečistot jako jsou listy, květy a jiné nečistoty. Více na téma hnojení si můžete přečíst v blogovém článku.

Máte ještě více otázek, na které jste nedostali odpověď?

Tak možná vaši odpověď najdete tady.

Nechce se vám zrovna teď číst?

Vysvětlení, jak funguje zavlažování hliněnými nádobami olla ve 30 vteřinách, naleznete v tomto ilustrovaném videu zde.

Hmotnost 17 kg
Velikost

L

Objem

5 litrů

Výška

31 cm

Průměr

20 cm

Hmotnost

3 kg

Součásti výrobku

Zavlažovací nádoba olla, víčko, příbalový letáček

Vhodné k použití

záhony, vyvýšené záhony, skleníky

Technologie výroby

ručně odlévaná