Modulový samozavlažovací systém květináčový je soustava drobných keramických kapslí, která slouží k zavlažování rostlin pěstovaných v květináčích či truhlících na balkonech a terasách. Tento zavlažovací systém je hadicí napojený na zásobník s vodou, z kterého je plynule a stále doplňován. 

Tyto moduly vychází ze stejného principu jako zavlažovací nádoba olla a zachovávají si tak stejnou schopnost kapilárního vzlínání. Mimo této fyzikální zákonitosti využívá modulový zavlažovací systém ještě fyzikálního principu spojených nádob. Jednotlivé moduly jsou v sériovém zapojení za sebou propojeny hadicí.

Jak již název napovídá, tak tyto drobnější moduly jsou určeny k zavlažování rostlin v květináčích, truhlících a jiných pěstebních nádobách. Na rozdíl od klasického velkého modulu můžou být zabudovány v zemině buď při výsadbě rostlin a nebo také dodatečně, což je možné díky specifickému tvaru modulu.

Květináčové moduly tak můžou vyřešit problém zavlažování pěstovaných rostlin v době dlouhodobé nepřítomnosti pěstitele, například během dovolené, a to nejen na balkoně či terase, ale také v interiérech. První z modulů je spojen se zdrojem vody, kterým je například sud s dešťovou vodou či jakákoli jiná nádrž na vodu. Tento zdroj vody musí být umístěn nepatrně výše než se nachází samotný modulový zavlažovací systém na záhoně a tím je zajištěno neustálé doplňování vody do systému.

Květináčové samozavlažovací moduly můžeme kombinovat s většími moduly a vytvořit tak zavlažovací systém přímo na míru vašemu balkonu, terase či zahrádce. Do velkých květináčů s výsadbou plodových rostlin nainstalujeme modul velký, do drobných květináčů s bylinami či truhlíků s květinami zapíchneme malý modul květináčový. A to vše propojené jednou hadicí a napojené na zdroj vody.

Jaké jsou hlavní přínosy této metody zavlažování?
Největším přínosem je snížení množství vody potřebné k zavlažování rostlin a také času, který je nutno zavlažování věnovat. Například díky této metodě zavlažování není během léta potřeba rostliny zalévat denně, jak jsme zvyklí při klasické povrchové zálivce. Dalšími benefity je mnohem větší výnos pěstované plodiny a omezení výskytu plevelných rostlin na záhonech, plísňových onemocnění a také škůdců jako je například plzák španělský.

Zavlažování hliněnými nádobami “olla” je tisíce let stará technologie, která stále patří k nejúčinnějším a nejúspornějším doposud známým způsobů zavlažování. Nenajdeme jednodušší, čistější a současně účinnější metodu distribuce vody k rostlinám.

Kde všude je možné modulový samozavlažovací systém  použít?
Modulový samozavlažovací systém použijeme k zavlažování rostlin v takovém místě, kde můžeme umístit zdroj vody (sud či soudek na vodu) a kde nám nebude překážet hadice natažená mezi jednotlivými moduly.

Jak podávat hnojiva ve vodě rozpustná či jak používat rostlinné jíchy?
Je dobré si uvědomit, že hnojení není zavlažování. A tak ať používáme hnojiva syntetická či přírodní preparáty, které se nachází v tekuté formě, vždy je rostlinám podáváme přímo do zeminy a nikdy je nepodáváme skrze zavlažovací systém. Vzhledem k malému průměru použité propojovací hadice a také v rámci zachování co nejdelší životnosti zavlažovacích nádob používáme k zavlažování pouze čistou vodu, v ideálním případě vodu dešťovou zbavenou nečistot jako jsou listy, květy a jiné nečistoty.

Je hadice k propojení modulů součástí balení modulového zavlažovacího systému? 
Ne, hadice není součástí balení, protože nevíme, jak daleko budou vaše moduly od sebe rozmístěné či v jaké vzdálenosti od prvního modulu se bude nacházet zdroj vody. Proto je potřeba hadici zakoupit zvlášť v množství podle vaší individuální potřeby. Hadice vám bude dodána v jednom kuse a vy si ji podle potřeby nakrátíte na jednotlivé délky. Hadici naleznete v našem e-shopu tady.

Jak propojit hadici se zásobníkem na vodu?
Zde
v nabídce našeho e-shopu najdete součástku s názvem “propojovací díl k modulovému samozavlažovacímu systému”, která je určena k propojení zásobníku na vodu, tedy nějaké nádoby plastové či plechové, s modulovým systémem. Propojovací díl je sestaven z redukčních hadic a z dílu tzv. prostupky, která je určena k zabudování do stěny nádoby na vodu. Součástí je také filtr na zachytávání nečistot nacházejících se ve vodě.

Kde se nachází výroba?
Naše zavlažovací nádoby a moduly jsou vyrobeny u nás doma v České republice. Vyrábíme je my společnost TUSELIE s.r.o. v Krnově ve Slezsku a to z moravské keramické hlíny.

Máte ještě více otázek, na které jste nedostali odpověď?
Tak možná vaši odpověď najdete tady.

Vysvětlení, jak funguje zavlažování hliněnými nádobami olla ve 30 vteřinách, naleznete v tomto ilustrovaném videu zde.

Hmotnost 1,5 kg
Technologie výroby

Odlévaný, Točený