Keramický samozavlažovací květináč z ateliéru Karla Dufka je ručně točený květináč s luxusní povrchovou úpravu efektizujícími glazurami. Součástí květináče je hliněná zavlažovací nádoba olla vždy tvarově a velikostí přizpůsobena danému květináči.

Našim cílem bylo vytvořit květináč jednoduchého a čistého designu, který nebude potřebovat podmisku. Tento květináč má ve své spodní části “přepadový otvor” pro případ, že by se v květináči výjimečně ocitlo větší množství vody, například následkem dešťových srážek. Přepadový otvor je utěsněn korkovou zátkou, která v zabraňuje protečení vody ven z květináče. Pokud nastane situace, že se v květináči nashromáždí větší množství vody a je potřeba ji vypustit, korkovou zátku z přepadového otvoru uvolníme a vodu necháme vytéci například do hrnečku či misky.

Samozavlažovací květináče vyrábíme v těchto pěti velikostech:

Velikost Výška Průměr Hmotnost
XS 16 cm 15 cm 2,50 kg
S 18 cm 19 cm 3,50 kg
M 20 cm 25 cm 5,20 kg
L 22 cm 29 cm 6,80 kg
XL 32 cm 31 cm 9,00 kg

Návod

Pěstovaná rostlina osazujeme do samozavlažovacího květináče současně se zavlažovací nádobou olla. Do spodní části květináče nasypeme hrubozrnný materiál, jako je třeba keramzit, který zabrání ucpání přepadového otvoru zeminou. Na tuto hrubozrnnou vrstvu postavíme nádobu olla, buď do středu květináče, a potom rostliny osadíme v kruhu okolo nádoby, anebo mimo střed a rostlinu vysadíme vedle nádoby. Poté, co máme v květináči umístěnou nádobu olla i rostliny, šetrně je obsypeme zeminou či pěstebním substrátem. Je velmi důležité zeminu kolem nádoby olla a kořenového systému rostliny důkladně stlačit a vytěsnit co nejvíce vzduchu, abychom vytvořili prostředí s co nejtenšími kapilárami. V takovém prostředí bude voda vzlínat mnohem rychleji a snadněji. Po výsadbě rostlinu zalijme přímo do zeminy květináče a současně naplníme zavlažovací nádobu vodou. Poté se již voda doplňuje pouze do nádoby olla.

Hmotnost 5 kg
Glazura

Akvamarínová modř, Brčálově zelená, Bronzová s odlesky dozlatova, Fialová Very Peri, Matná kovová s měnícími se odlesky, Ohnivě oranžová s vysokým leskem, Pampeliškově žlutá lesklá, Sněhově bílá s nádechem perleti, Světle zelená se zlatavými výkvěty, Sytě červená s vysokým leskem