Keramická nádoba olla je určená k zavlažování rostlin pěstovaných na záhonech, sklenících či ve vyvýšených záhonech. Jedná se o jednoduchou, čistou a velmi účinnou metodu zavlažování, která šetří nejen vodu, ale také váš čas. 

Neglazovaná hliněná nádoba se zabuduje do zeminy záhonu až po své hrdlo a naplní se vodou. Rostlinám, které jsou vysázené v její blízkosti, nádoba poskytuje vodu za pomoci kapilárního vzlínání. Nejenže okolní zemina tak „nasává“ vláhu přímo ze stěn nádoby, ale především rostliny cítí tento zdroj vody a vyvinou svůj kořenový systém směrem k nádobě. Rostliny potom svými vlásečnicovými kořínky nádobu obrostou a odebírají vodu přímo z vlhké stěny nádoby. Tento způsob zavlažování poskytuje rostlině nejen pravidelný přísun vody v množství, v jakém ji rostlina zrovna v danou chvíli potřebuje, ale také velmi zásadně snižuje množství vody potřebné k zavlažování. Spotřeba vody tak klesá až o 70 – 90% oproti klasické zálivce, při níž se velká část vody ztrácí povrchovým odparem.

Jaké jsou hlavní přínosy této metody zavlažování?
Největším přínosem je snížení množství vody potřebné k zavlažování rostlin a také času, který je nutno zavlažování věnovat. Například díky nádobám olla není během léta potřeba rostliny zalévat denně, jak jsme zvyklí při klasické povrchové zálivce. Dalšími benefity je mnohem větší výnos pěstované plodiny a omezení výskytu plevelných rostlin na záhonech, plísňových onemocnění a také škůdců jako je například plzák španělský.

Zavlažování pomocí nádoby olla je tisíce let stará technologie, která stále patří k nejúčinnějším a nejúspornějším doposud známým způsobů zavlažování. Nenajdeme jednodušší, čistější a současně účinnější metodu distribuce vody k rostlinám.

Kde všude je možné nádobu olla použít?
Nádoby olla používáme k zavlažování rostlin kdekoli na zahradě. Tedy na venkovních záhonech, vyvýšených záhonech, ve sklenících a ve velkých kontejnerových nádobách či květináčích na terasách a balkónech. Nádobu můžeme použít také k zavlažování pokojových rostlin, ale k tomu je určena nádoba ručně vytáčená nebo-li olla květináčová, kterou vyrábíme v pěti velikostech a naleznete ji v našem e-shopu zde.

Jak podávat hnojiva ve vodě rozpustná či jak používat rostlinné jíchy?
Je dobré si uvědomit, že hnojení není zavlažování. A tak ať používáme hnojiva syntetická či přírodní preparáty, které se nachází v tekuté formě, vždy je rostlinám podáváme přímo do zeminy a nikdy je nelijeme do zavlažovací nádoby olla. V rámci zachování co nejdelší životnosti zavlažovacích nádob používáme k zavlažování pouze čistou vodu, v ideálním případě vodu dešťovou zbavenou nečistot jako jsou listy, květy a jiné nečistoty.

Kde se nachází výroba?
Naše nádoba olla je vyrobena u nás doma v České republice, přesněji řečeno ve Slezsku v Krnově, a to z moravské keramické hlíny.

Máte ještě více otázek, na které jste nedostali odpověď?
Tak možná vaši odpověď najdete tady.

Vysvětlení, jak funguje zavlažování hliněnými nádobami olla ve 30 vteřinách, naleznete v tomto ilustrovaném videu zde.

Hmotnost 3 kg