Modulový zavlažovací systém je soustava keramických kapslí, která slouží k zavlažování rostlin pěstovaných na záhonech či ve sklenících. Tento zavlažovací systém je napojený na zásobník s vodou, z kterého je plynule a stále doplňován. Jedná se o jednoduchou, čistou a velmi účinnou metodu zavlažování, která šetří nejen vodu, ale také váš čas.

Tyto moduly vychází ze stejného principu jako zavlažovací nádoba olla a zachovávají si tak stejnou schopnost kapilárního vzlínání. Mimo této fyzikální zákonitosti využívá modulový zavlažovací systém ještě fyzikálního principu spojených nádob. Jednotlivé moduly jsou v sériovém zapojení za sebou propojeny hadicí.

Tento samozavlažovací modul je vyroben z malé nádoby olla o objemu 3 litry. Na hrdlo nádoby je voděodolným lepidlem přilepeno keramické víčko se dvěma vstupy, jeden slouží k odvzdušnění nádoby a druhým se dostává do modulu – nádoby voda. 

Moduly používáme k zavlažování rostlin pěstovaných jak na klasických, tak vyvýšených záhonech, ve sklenících či ve velkých pěstebních nádobách na terasách a balkonech. První z modulů je propojen hadicí se zdrojem vody, kterým je například sud s dešťovou vodou či jakákoli jiná nádrž na vodu. Tento zdroj vody musí být umístěn nepatrně výše než se nachází samotný modulový zavlažovací systém na záhoně a tím je zajištěno, že bude docházet k jeho samovolnému plnění vodou. A tak je zavlažování pomocí hliněných nádob olla ještě zdokonaleno o samovolné a neustálé doplňování vody do zavlažovacích nádob, tedy do modulů.

Kde vzít tu správnou hadici na propojení zavlažovacích modulů? 
Dále je potřeba ke každé variantě modulového zavlažovacího systému zde objednat potřebnou délku propojovací hadičky, která není součástí balení. Je to proto, že nevíme, jak daleko budete mít jednotlivé moduly od sebe a taky v jaké vzdálenosti od zdroje vody bude první modul! Hadice vám bude dodána v jednom kuse a vy si ji podle potřeby nakrátíte. Naše doporučení je mezi jednotlivými moduly mít vzdálenost minimálně 1,20m.

Velký modul “záhonový” je možné kombinovat s květináčovými moduly  a vytvořit tak zavlažovací systém přímo na míru vašemu balkonu, terase či zahrádce. Do velkých květináčů s výsadbou plodových rostlin nainstalujeme velký modul a do drobných květináčů s bylinami či do truhlíků s květinami zapíchneme malý květináčový modul. A to vše propojené za sebou jednou hadičkou a napojené na zdroj vody.

Jaké jsou hlavní přínosy této metody zavlažování?
Největším přínosem je snížení množství vody potřebné k zavlažování rostlin a také času, který je nutno zavlažování věnovat. Například díky této metodě zavlažování není během léta potřeba rostliny zalévat denně, jak jsme zvyklí při klasické povrchové zálivce. Dalšími benefity je mnohem větší výnos pěstované plodiny a omezení výskytu plevelných rostlin na záhonech, plísňových onemocnění a také škůdců jako je například plzák španělský.

Zavlažování hliněnými nádobami “olla” je tisíce let stará technologie, která stále patří k nejúčinnějším a nejúspornějším doposud známým způsobů zavlažování. Nenajdeme jednodušší, čistější a současně účinnější metodu distribuce vody k rostlinám.

Kde všude je možné modulový samozavlažovací systém použít?
Modulový zavlažovací systém použijeme k zavlažování rostlin v takovém místě, kde můžeme umístit zdroj vody (sud či soudek na vodu) a kde nám nebude překážet hadice natažená mezi jednotlivými moduly.

Jak podávat hnojiva ve vodě rozpustná či jak používat rostlinné jíchy?
Je dobré si uvědomit, že hnojení není zavlažování. A tak ať používáme hnojiva syntetická či přírodní preparáty, které se nachází v tekuté formě, vždy je rostlinám podáváme přímo do zeminy a nikdy je nepodáváme skrze zavlažovací systém. Vzhledem k malému průměru použité propojovací hadice a také v rámci zachování co nejdelší životnosti zavlažovacích nádob používáme k zavlažování pouze čistou vodu, v ideálním případě vodu dešťovou zbavenou nečistot jako jsou listy, květy a jiné nečistoty.

Je hadice k propojení modulů součástí balení modulového zavlažovacího systému? 
Ne, hadice není součástí balení, protože nevíme, jak daleko budou vaše moduly od sebe rozmístěné či v jaké vzdálenosti od prvního modulu se bude nacházet zdroj vody. Proto je potřeba hadici zakoupit zvlášť v množství podle vaší individuální potřeby. Hadice vám bude dodána v jednom kuse a vy si ji podle potřeby nakrátíte na jednotlivé délky. Hadici naleznete v našem e-shopu tady.

Jak propojit hadici se zásobníkem na vodu?
Zde
v nabídce našeho e-shopu najdete součástku s názvem “propojovací díl k modulovému samozavlažovacímu systému”, která je určena k propojení zásobníku na vodu, tedy nějaké nádoby plastové či plechové, se samozavlažovacím modulovým systémem. Propojovací díl je sestaven z redukčních hadic a z dílu tzv. prostupky, která je určena k zabudování do stěny nádoby na vodu. Součástí je také filtr na zachytávání nečistot nacházejících se ve vodě.

Kde se nachází výroba?
Naše zavlažovací nádoby jsou vyrobeny u nás doma v České republice, přesněji řečeno ve Slezsku v Krnově, a to z moravské keramické hlíny.

Máte ještě více otázek, na které jste nedostali odpověď?
Tak možná vaši odpověď najdete tady.

Vysvětlení, jak funguje zavlažování hliněnými nádobami olla ve 30 vteřinách, naleznete v tomto ilustrovaném videu zde.

Hmotnost 3 kg